До уваги посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій  

четвер, 14 Вер 2017, 12:47

З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 20.10.2014 №1709-VII  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» (далі – Закон), відповідно до положень якого органи місцевого самоврядування наділено повноваженнями щодо оформлення спадкових прав.

Новий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» передбачає багато змін та нововведень, єдиною метою яких є забезпечення зрозумілого механізму дотримання вимог законодавства в сфері спадкування для простих громадян. Тож, такі наміри варті впровадження нової законодавчої бази, однак всім нам важливо не забувати, що будь-який навіть найдосконаліший закон без сумлінного та кропіткого виконання на практиці є мертвим і не в змозі регламентувати якісні суспільні зміни та реформи.

Слід звернути увагу, що нововведення закону стосуються не всіх органів місцевого самоврядування. Мова іде лише про  села та селища. Тобто нові повноваження за умови виконання всіх вимог закону можуть отримати лише посадові особи сільських та селищних рад.

Варто розуміти, що нотаріальні дії в сфері спадкових відносин є чи не найважчими та найбільш спірними, а тому для належного забезпечення законності та дотримання прав і законних інтересів громадян, законом встановлюється цілий спектр вимог до посадових осіб, які набувають повноважень на вчинення виключних нотаріальних дій. Тому, посадова особа органу місцевого самоврядування повинна відповідати таким вимогам:

-    наявність вищої юридичної освіти;

-    досвід у галузі права не менше трьох років;

-    проходження спеціального стажування протягом одного року у державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса;

-    проходження навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України;

-    успішне складення іспиту зі спадкового права.

Тільки при виконанні усіх зазначених вимог посадова особа органу місцевого самоврядування набуває повноважень на вчинення нотаріальних дій стосовно спадкування.

Повноваження. Це найбільш важлива частина нововведень. При здійсненні нотаріальних дій щодо спадкування посадова особа органу місцевого самоврядування за своїм правових статусом прирівнюється до нотаріуса. Тобто, повноваження посадової особи органу місцевого самоврядування розповсюджуються на повний цикл нотаріальних дій щодо спадкування: від подання заяви про відкриття спадщини до видачі свідоцтва про право на спадщину, проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, збереження архіву документів нотаріального діловодства.

І, звичайно, говорячи про повноваження, варто пам’ятати про відповідальність. Бо обсяг повноважень посадових осіб суттєво збільшився, відповідно збільшилася і відповідальність органів місцевого самоврядування за порушення чинного законодавства. Перш за все, необхідно знати, що контроль за організацією нотаріальної діяльності уповноважених на це посадових осіб органів місцевого самоврядування, дотриманням ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконанням правил нотаріального діловодства здійснюється Міністерством юстиції України.

Крім цього, для посадових осіб органів місцевого самоврядування за порушення законодавства у сфері державної реєстрації встановлено дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.

Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області відкрите для співпраці з органами місцевого самоврядування  у вирішенні проблем сільського населення щодо оформлення спадкових прав. З питань організації  проходження стажування посадовими особами органів місцевого самоврядування з метою набуття практичного досвіду та професійного рівня щодо вчинення нотаріальних дій з питань оформлення спадкових прав, звертайтесь за телефонами відділу з питань нотаріату управління юстиції 0552-26-31-20 та 49-59-88.

Про управління

Структура управління

Напрями діяльності

Громадянам

Доступ до публічної інформації